Płoty kute, niezbędny element posesji

plot2Już tysiące lat temu postawienie w jakimś miejscu płotu sygnalizowało czyjąś własność, wskazywało, że jest to teren w jakiś sposób chroniony i zarezerwowany dla konkretnych osób. Pomimo upływu tysięcy lat nic się w tej kwestii praktycznie nie zmieniło – płot oznacza wejście na teren ogrodzony tylko dla osób, które są do tego uprawnione lub też dla osób zaproszonych do wejścia przez osoby uprawnione do władania dana posesją. Nawet kodeks karny chroni prawa osób, które swoja własność zaznaczają w ten właśnie sposób, ogradzając ja płotem – osoba, która przekroczy płot bez zgody właściciela posesji albo też nie zechce opuścić tego miejsca na wyraźne żądanie właściciela, jest ścigana z urzędu i grozi jej wiezienie – jest to tak zwane naruszenie miru domowego. Każdy więc właściciel posesji, nieważne, czy jest to dom mieszkalny, działka ogrodnicza czy tez obiekt przemysłowy, buduje wokół niej płot, wskazując wyraźnie granice, poza która osobom nieuprawnionym nie wolno wejść.

plot3Decydując się na płoty kute wokół własnej posesji, musimy dokonać wyboru, będzie on dotyczył nie tylko samego rodzaju płotu, a więc materiałów użytych do jego postawienia, ale tez tego rodzaju kwestii jak wysokość danego ogrodzenia. Są zwolennicy teorii, że płot nie powinien chronić przed złodziejem, bowiem każdy płot można pokonać i lepiej to pozostawić instalacji alarmowej, a płot powinien tylko i jedynie być elementem ozdobnym posesji, a więc nie był zbyt wysoki. Inna z kolei grupa osób uważa zgoła inaczej – ich zdaniem ogrodzenie powinno przede wszystkim chronić mieszkańców danej posesji przed niepowołanymi osobami, tak więc poza walorem estetycznym niezwykle istotna kwestia jest takie dobranie ogrodzenia, by z jednej strony było ono trudne do sforsowania przez osoby niepożądane, z drugiej zaś takie ogrodzenie powinno służyć przez długie lata.

Obie te funkcje można znakomicie ze sobą połączyć poprzez zamówienie w pracowni kowalstwa artystycznego ogrodzenie wykonane właśnie metodą kucia, wykonane ze stali nierdzewnej. Takie właśnie płoty kute są trudne do sforsowania, jeśli posiadają odpowiednia wysokość, co zaś się tyczy możliwości uczynienia w nich na przykład wyłomy przez złodzieja, jest to praktycznie niemożliwe, dzięki zastosowaniu do ich wykonania kutej stali oraz solidności całej konstrukcji. Tego rodzaju ogrodzenia znakomicie komponują się zarówno z każdym praktycznie domem, niezależnie od rodzaju jego elewacji, jak też z roślinnością znajdującą się na terenie posesji.

plot1Co więcej, posiadają tego rodzaju płoty tę jeszcze zaletę, że znakomicie przepuszczają światło, co jest często trudne do osiągnięcia na przykład przy zastosowaniu płotów wykonanych z drewna. Takie płoty wykonane z litej, kutej ręcznie stali maja jeszcze i ta przewagę nad innymi rodzajów ogrodzeń, że wykonywane są na indywidualne zamówienie danego użytkownika posesji, a co za tym idzie – taka osoba ma bezpośredni wpływ na wiele elementów takiego rodzaju ogrodzenia, jak jego wysokość czy też poszczególne, artystycznie wykonane elementy. Na pewno nie są w stanie tego zapewnić ogrodzenia kupione w gotowych zestawach w markecie budowlanym, które nie są zindywidualizowane i może się w efekcie okazać, że większość sąsiadów na danej ulicy zaopatrzyło się właśnie w takie standardowe ogrodzenia.

 

Kontakt:

60-012 Poznań, ul. Ustronna 13
tel./fax. +48 61 813 94 44 kom. +48 601 713 384 Robert Męski
www.pro-line.pl kuznia@pro-line.pl
Dojazd (Google Maps)

Incoming search terms: