Kowalstwo artystyczne wciąż na topie

proline1Pomimo zmieniających się co jakiś czas trendów, mody czy tendencji w urządzaniu domu czy ogrodu, jest jedna dziedzina, która od wielu lat cieszy się niezmiennym powodzeniem i nic nie zapowiada zmiany takiego trendu.

Chodzi o kowalstwo artystyczne, a więc ręczne wykonywanie metalowych elementów wyposażenia domów czy ogrodów, jak bramy kute, furtki czy ogrodzenia i balustrady. Co jest ciekawe, to pewne elementy tej dziedziny przekazywane są z pokolenia na pokolenie, pewne tajemnice są pilnie strzeżone przez ludzi posiadających taka wiedzę i udostępniane są jedynie bliskim współpracownikom. Osoba zajmująca się kowalstwem artystycznym jest bez wątpienia blisko związana ze sztuką, tworzeniem czegoś nowego, oryginalnego, niepowtarzalnego.

Kowalstwo artystyczne nie jest więc dziedziną dla wszystkich, mogą je wykonywać ludzie, którzy maja odpowiedni zmysł wyobraźni, poczucia smaku, a jednocześnie posiadają zdolności w rękach do wykonywania niezwykłych przedmiotów z kutego metalu. Wiele projektów wykonywanych jest po uzgodnieniu z indywidualnym klientem, a więc my jako klienci czujemy się dowartościowani, gdy wspólnie z wykonawcą tworzymy projekt bramy prowadzącej do naszego domu czy balustrady zabezpieczającej balkon naszego domu. Często w takich egzemplarzach na zamówienie zawarte są bardzo indywidualne elementy, jak chociażby herb rodzinny, inicjały właściciela domu czy nawet całe nazwisko.

proline2Kowalstwo artystyczne można podzielić obecnie na tradycyjne i nowoczesne – taki podział ma odniesienie głównie do projektów bram czy balustrad, bowiem materiały są te same – niezmiennie wysokiej jakości.

Kowalstwo artystyczne nowoczesne charakteryzuje się prostotą formy, często bez żadnych upiększeń. Wszystkie wyroby związane z kowalstwem artystycznym charakteryzują się niezwykłą trwałością, nie ma więc niebezpieczeństwa, że świeżo zamontowana furtka czy brama nagle zacznie się rozpadać lub ulegnie po prostu zepsuciu. Dlatego decydując się na zamówienie wyrobów u osoby zajmującej się kowalstwem artystycznym powinniśmy zamówić taki produkt, który nie znudzi nam się po latach i niezmiennie będzie cieszył nasze oko o duszę.

Kowalstwo artystyczne nieodmiennie jest powiązane z klasyką, bo przecież istniało już kilka tysięcy lat temu, zmieniła się tylko technika wykonywania tego rzemiosła, powstały pewne udogodnienia i nowoczesne kompozycje materiałów, z których mogą korzystać kolejne pokolenia twórców oryginalnych przedmiotów kutych.

proline3Z uwagi chociażby na fakt ciągłości historii w tej dziedzinie jest pewne, że wyroby stworzone w procesie kowalstwa artystycznego będą modne i pożądane również za wiele, wiele lat. Jest pewne, że żadna produkcja masowa, niezależnie od tego, czy to będzie w odniesieniu do bram czy balustrad, nie zastąpi prawdziwych, kutych ręcznie wyrobów najwyższej klasy i z najlepszych materiałów przez zdolnego kowala artystycznego. Może i ze względu na to chociażby przedmioty wykonane ręcznie mają duszę, gdyż został w ich wykonanie włożony ludzki zapał, energia, zmysł artystyczny i uczucie.

 

Kontakt:

60-012 Poznań, ul. Ustronna 13
tel./fax. +48 61 813 94 44 kom. +48 601 713 384 Robert Męski
www.pro-line.pl kuznia@pro-line.pl
Dojazd (Google Maps)