Balustrady, elementy balkonu czy schodów

bal1Balustrada to element wyposażenia praktycznie każdego domu, posesji czy mieszkania – spotykamy się z nimi na co dzień. Główne zadania takich balustrad to zabezpieczanie bezpieczeństwa ludzi, a więc balustrady na balkonach czy tarasach chronią przed wypadnięciem na zewnątrz. Wewnątrz domów balustrada chroni osobę wchodząca po schodach, przy czym służy jednocześnie za oparcie. Wynika z tego, że balustrady powinny spełniać jednocześnie dwie najważniejsze cechy, a więc być trwałe, bezpieczne, a jednocześnie spełniać odpowiednie walory estetyczne, czyli po prostu – żeby taka balustrada pasowała do wnętrza, sprawiała, że lubimy na nią patrzeć. Balustrady wykonywane są z różnych materiałów, do najczęściej stosowanych zaliczamy drewno, różnego rodzaju stopy metali jak aluminium oraz balustrady kute, wykonywane ze stali nierdzewnej. Balustrady drewniane są bardzo ładne, wyglądają estetycznie i zapewniają ciepło, jednak posiadają i swoje wady.

bal2Do największej należy po prostu trwałość takiej balustrady, wymaga ona bowiem szeregu regularnych zabiegów ochronnych, zwłaszcza w sytuacji, kiedy taka balustrada zainstalowana jest na zewnątrz i narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne, jak śnieg, deszcz czy mróz i silny wiatr. Kolejna grupa to balustrady metalowe czy wykonane ze stopów metali, kupione gotowe i zainstalowane na balkonie czy przy schodach. Posiadają one na pewno większą trwałość niż balustrady drewniane, nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Jednak pewnym elementem skreślającym tego rodzaju balustrady w oczach wielu mieszkańców jest ich brak często podstawowych walorów estetycznych – są często zimne, bez wyrazu, nie pasują do wnętrza, jeśli jest ono zaprojektowane ze smakiem.

Ciekawym i zapewniającym dużą estetykę jest połączenie elementów drewna i metalu różnego rodzaju, co jednocześnie zapewnia ciepło i tworzy oryginalna kompozycje – wszystko w takim przypadku zależy od innowacyjności projektanta takiej balustrady. W procesie ich wytwarzania przyszły użytkownik nie ma jednak swojego udziału, który jest możliwy, a nawet pożądany w przypadku balustrad kutych ze stali nierdzewnej. Wtedy przyszły użytkownik, a więc właściciel tego rodzaju balustrady wnosi często pewne elementy przy jej powstawaniu, jak na przykład inicjały lub elementy, które uważa za szczególnie pożądane.

bal3Balustrady kute z litego metalu są często czymś niepowtarzalnym, jeżeli chodzi o ich wzornictwo i samą technikę wykonania poszczególnych elementów. Są relatywnie drogie, jednak zapewniają swoim właścicielom odpowiedni prestiż i to, że przez długie lata będą wspaniale służyły, bez strachu, że pewne ich elementy zaczną odpadać czy ulegać zniszczeniu. Balustrady kute z stali nierdzewnej zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa ich użytkowników, właśnie poprzez ich ręczne, precyzyjne wykonanie oraz zastosowanie tak znakomitego materiału. Każda taka balustrada jest wykonywana na indywidualne zamówienie, jest więc czymś można powiedzieć niepowtarzalnym.

 

Kontakt:

60-012 Poznań, ul. Ustronna 13
tel./fax. +48 61 813 94 44 kom. +48 601 713 384 Robert Męski
www.pro-line.pl kuznia@pro-line.pl
Dojazd (Google Maps)