Płoty kute, niezbędny element posesji

plot2Już tysiące lat temu postawienie w jakimś miejscu płotu sygnalizowało czyjąś własność, wskazywało, że jest to teren w jakiś sposób chroniony i zarezerwowany dla konkretnych osób. Pomimo upływu tysięcy lat nic się w tej kwestii praktycznie nie zmieniło – płot oznacza wejście na teren ogrodzony tylko dla osób, które są do tego uprawnione lub też dla osób zaproszonych do wejścia przez osoby uprawnione do władania dana posesją. Nawet kodeks karny chroni prawa osób, które swoja własność zaznaczają w ten właśnie sposób, ogradzając ja płotem – osoba, która przekroczy płot bez zgody właściciela posesji albo też nie zechce opuścić tego miejsca na wyraźne żądanie właściciela, jest ścigana z urzędu i grozi jej wiezienie – jest to tak zwane naruszenie miru domowego. Każdy więc właściciel posesji, nieważne, czy jest to dom mieszkalny, działka ogrodnicza czy tez obiekt przemysłowy, buduje wokół niej płot, wskazując wyraźnie granice, poza która osobom nieuprawnionym nie wolno wejść.

Continue reading

Balustrady, elementy balkonu czy schodów

bal1Balustrada to element wyposażenia praktycznie każdego domu, posesji czy mieszkania – spotykamy się z nimi na co dzień. Główne zadania takich balustrad to zabezpieczanie bezpieczeństwa ludzi, a więc balustrady na balkonach czy tarasach chronią przed wypadnięciem na zewnątrz. Wewnątrz domów balustrada chroni osobę wchodząca po schodach, przy czym służy jednocześnie za oparcie. Wynika z tego, że balustrady powinny spełniać jednocześnie dwie najważniejsze cechy, a więc być trwałe, bezpieczne, a jednocześnie spełniać odpowiednie walory estetyczne, czyli po prostu – żeby taka balustrada pasowała do wnętrza, sprawiała, że lubimy na nią patrzeć. Balustrady wykonywane są z różnych materiałów, do najczęściej stosowanych zaliczamy drewno, różnego rodzaju stopy metali jak aluminium oraz balustrady kute, wykonywane ze stali nierdzewnej. Balustrady drewniane są bardzo ładne, wyglądają estetycznie i zapewniają ciepło, jednak posiadają i swoje wady.

Continue reading

Kowalstwo artystyczne wciąż na topie

proline1Pomimo zmieniających się co jakiś czas trendów, mody czy tendencji w urządzaniu domu czy ogrodu, jest jedna dziedzina, która od wielu lat cieszy się niezmiennym powodzeniem i nic nie zapowiada zmiany takiego trendu.

Chodzi o kowalstwo artystyczne, a więc ręczne wykonywanie metalowych elementów wyposażenia domów czy ogrodów, jak bramy kute, furtki czy ogrodzenia i balustrady. Co jest ciekawe, to pewne elementy tej dziedziny przekazywane są z pokolenia na pokolenie, pewne tajemnice są pilnie strzeżone przez ludzi posiadających taka wiedzę i udostępniane są jedynie bliskim współpracownikom. Osoba zajmująca się kowalstwem artystycznym jest bez wątpienia blisko związana ze sztuką, tworzeniem czegoś nowego, oryginalnego, niepowtarzalnego.

Continue reading